Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle i w mostku, które może dopaść każdego. Mają ją małe dzieci, mają dorośli w sile wieku i osoby starsze. Codzienna ostra zgaga może oznaczać też poważniejsze choroby. W niniejszym tekście dowiesz się jak powstaje problem ze zgagą i jakie domowe sposoby mogą go rozwiązać.
-
Skąd się bierze zgaga żołądkowa?: Zgaga, zwłaszcza silna zgaga, jest najczęściej odczuwana jako pieczenie w gardle i w mostku. Niektórzy mylą ją nawet z problemami sercowymi. Żeby odróżnić kłopoty z sercem od zgagi trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczny kwaśny smak w ustach i uczucie przepełnienia. Ostre pieczenie w przełyku jest wywołane przez cofanie się kwaśnej treści żołądka.
Zgaga po alkoholu: Większa dawka napojów alkoholowych, zwłaszcza połączona z ciężkostrawnymi przekąskami na imprezie może właśnie tak się skończyć. Często problem pogłębia picie kawy, żeby szybciej wytrzeźwieć. Na zgagę po alkoholu mocna kawa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy po wypiciu alkoholu odczuwamy pieczenie w gardle i w mostku to znaczy, że nasz organizm nie radzi sobie z prawidłową pracą mięśni gładkich. Treść żołądkowa nie zostaje więc zatrzymana przez zwieracz przełyku. Dlatego charakterystyczne dla zgagi alkoholowej jest pieczenie w gardle raczej niż w mostku. Jeżeli mamy skłonność do zgagi po alkoholu, to najlepszym sposobem jest po prostu jego unikanie. Jeśli się już pojawiła, to najlepiej zaprzestać picia.
Zgaga u dzieci i dorosłych: Nie tylko dorośli imprezowicze doświadczają problemu ze zgagą. Ostrego pieczenia w przełyku i wracającej treści pokarmowej mogą się nabawić już małe dzieci. W przypadku niemowlaków ulewanie pokarmu od czasu do czasu jest naturalnym procesem. Jest oznaką nie do końca jeszcze wykształconego układu pokarmowego. Niepokojąca zgaga u dzieci przed pierwszym rokiem życia może się objawiać trudnościami z karmieniem, utratą masy ciała, zbyt częstymi nawrotami treści żołądkowej. Wówczas trzeba się skonsultować z pediatrą. Zgaga u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej jest oznaką nieprawidłowej diety. Maluchy chętnie jedzą słodycze i wysoko przetworzone przekąski typu chipsy czy słone paluszki. Dodatkowo uwielbiają popijać je kolorowymi napojami. Dlatego zgagę u dzieci można łatwo wyleczyć po prostu ograniczając niezdrowe przekąski i zwracając większą uwagę na dietę. Jeżeli to nie pomaga to powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który powie, jak się pozbyć zgagi.
-
Jak się pozbyć zgagi – pięć domowych sposobów:
- Anyż – sproszkowane owoce zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez 10 minut. Można pić do kilku razy dziennie.
- Kminek – łyżeczkę kminku lub kminu rzymskiego zaparzać pod przykryciem przez 10 minut.
- Melisa zamiast coli – listki ziela łagodzą stres, który sprzyja wytwarzaniu kwasu żołądkowego, więc i ryzyko zgagi. Trzeba pić napar regularnie, 2 razy dziennie, zastępując nim napoje z kofeiną, które drażnią śluzówkę i osłabiają mięśnie przełyku.
- Lniany kisiel – siemię nie tylko łagodzi podrażnienia nabłonka przełyku, ale także go wzmacnia i osłania. Ochronnie działa też na błonę śluzówkę żołądka, dzięki czemu trawienie jest znośniejsze. Dwie łyżki siemienia lnianego zalej wrzątkiem i poczekaj, aż ostygnie. Zawiesinę pij malutkimi łykami.
- Imbir do żucia – świeże kłącze wchłania kwasy cofające się do przełyku i szybko łagodzi podrażnienia. Można ssać cienki plasterek lub przygotować napar. Wystarczy grubszy plaster imbiru zalać gorącą wodą i po 10 minutach wypić.
-
Choroby związane ze zgagą: Zgaga może być objawem różnych chorób, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka czy przewlekłe zapalenie trzustki. Jeśli zgaga pojawia się często i jest uciążliwa, warto skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Podsumowanie:
Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle i w mostku, które może dopaść każdego. Istnieje wiele domowych sposobów na jej złagodzenie, takich jak picie naparów z anyżu, kminku czy melisy, spożywanie lnianego kisielu czy żucie imbiru. Jeśli jednak zgaga pojawia się często i jest uciążliwa, warto skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.